Тиждень української писемності та мови

Це державне свято в Україні відзначають щороку. Започатковане воно 1997 року президентом України Леонідом Кучмою.

          В цей день вшановується і пам'ять преподобного Нестора-літописця – письменника, першого історика Київської Русі. Вважається, що саме з нього починається писемна українська мова.

         В ці непрості часи для України саме вона виступає об’єднуючим символом українців.

         Дуже часто в повсякденному житті ми забуваємо про справжню цінність мови. А вона – це та життєдайна сила, що живить українську націю.

          І свято це розуміємо не просто як проголошення благородної мети, а як справжню настанову нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову, вивчати її протягом усього життя.

         9 листопада в ДНЗ «ІПАЛ» відбулося урочисте відкриття Тижня української писемності і мови.

         Учні взяли участь у І етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т. Шевченка. Бажаємо успіхів учасникам!

Цього ж дня писали 21 радіодиктант національної єдності, який об’єднав і дорослих, і дітей. Писали не заради нагород чи похвал, а лиш для того, щоб відчути себе українцями – патріотами. Адже доля нашої мови залежатиме від того, як відгукнеться на рідне слово душа, як рідне слово бринітиме в цій душі, як воно в ній житиме.

 

10.11.2021

Такий я бачу рідний край – заквітчаний в любові.

         Кожному з нас наймиліша своя рідна земля. Звичайно, на землі багато місць і всі вони по-своєму гарні. Але серце прикипіло до того, де народився і виріс. Так важливо знати хто ти, де народився, чим славиться рідний край. Недарма в народі говорять: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього».

         Учні зацікавилися ідеєю – побачити красу і велич у себе вдома, на рідній землі – Чорнобаївщині (на жаль, вона стала складовою Золотоніщини).

         Ми переконалися, що Чорнобаївщина – справжня перлина черкаського Подніпров’я, з її багатими чорноземами, мальовничими селами, безмежною щедрістю та гостинністю її людей.

         Унікальне поєднання сучасності і минулого, реальності і легенди давнини, створюють численні історико-культурні пам’ятки на фоні чарівної природи.

         Серед сучасних памяток на території району – музей-скансен «Козацькі землі України». Про нього розповів третьокурсник Калюжний Богдан.

         У колишньому сотенному містечку Вереміївка, київський історик В. Недяк відтворює дивовижний світ козацько-чумацької України. Усе це він збирає з 1963 року. За задумом, тут постане Вереміївська Січ. Піднімуться козацькі курені, січові мури, храми Покрови Божої Матері й Миколи Чудотворця. Кожен бажаючий зможе з головою поринути в життя і побут козаків, з’їздити волами до млина, змолоти борошно і випекти хліб у печі за стародавніми рецептами. Це варто побачити!

         Цікавий матеріал про відомого українського поета М. Драй-Хмару, який народився в селі Малі Канівці зібрала Тесля Діана.

 

         Поет входив до так званої п’ятірки «неокласиків», тобто, найкращих поетів 20-30-их рр. минулого століття. Пройшов крізь смертельне сито жорстокого сталінського «розстріляного відродження», загинув у концтаборі 1939 року.

         З матеріалу Ольги Батир ми дізналися, що в нас є своя «Софіївка» - Васютинський дендрологічний парк. Такі парки, зазвичай, створюють у великих містах для коханих жінок, а тут – невелике село, та задум місцевого вчителя біології І.П. Сиволапа, втілений у життя 1977 року.

 

         Хочеться поділитися результатами командної роботи учнів ліцею про життя і творчість відомого українського драматурга М. Старицького. Вони взяли участь у Всеукраїнському конкурсі створення вебсайтів «Літературна візитка краю». За роботу, спрямовану на утвердження українського слова, за прагнення пізнати свою малу батьківщину, дипломом було відзначено команду сайту у складі учнів: Юрія Верескуна, Діану Теслю, Богдана Калюжного і Валентина Чмеренка.

Сайт Михайла Старицького

 Запрошуємо до перегляду!

11.11.2021

День традицій і культури українського народу.

         Він виявився не менш цікавим. Учні познайомилися з досягненнями національної культури у різні періоди розвитку українства, стали учасниками вікторин, конкурсів, виставок.

         Учні провели флешмоб «Подаруй україномовну книжку своїй бібліотеці».

 

         Інтернет, чати, віртуальні щоденники стали прикметою сучасності. Кажуть, що тепер не до читання, але саме воно, рятує нас від внутрішнього спустошення, зневіри, відчаю.

         Книжку збороти неможливо! – переконують учасники флешмобу.

 12.11.2021

День пам’яті і всеперемагаючої сили любові.

         З віри, пам’яті, болю і любові постає наша історія. Справжня, сповнена живої пристрасті людей, які її творили і творять сьогодні. Чимало українських діячів виходило на ниву української культури, кидаючи в родючу землю зерна віри, надії, любові.

         Це Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко. Та їх не злічити!

         Ми нескорені і непереможні, бо ми маємо своїх героїв, пишаємося ними, пам’ятаємо про них. В ім’я свободи, заради порятунку інших, вони віддавали найцінніше, що у них було – своє життя. Але герої не вмирають, вони стають ангелами і пам’ятати про них – це наш святий обов’язок.

         Пропонуємо вашій увазі відеопоезію «Так хочеться весни» Г. Британ у виконанні учениці ліцею Анастасії Сідак.

 

         Завершуючи Щоденник тижня української писемності і мови, хочеться подякувати усім, хто брав участь у його створенні, допомагав і не був байдужим спостерігачем.

         І нехай у душі кожного живе весна…

         До зустрічі!

on 10 листопада 2021
Перегляди: 707